Admiral Rodney je značka rumů pocházející z ostrova Svatá Lucie, a to z jediné oficiální destilérky Saint Lucia Distillers sídlící u zálivu Roseau Bay.
Láhve rumů Admiral Rodney jsou v pevném papírovém boxu, samotný rum je pak uložen v krásné robustní hranaté láhvi s dominantním až masivním dřevěným špuntem. Jak na samotné krabici, tak na láhvi se můžeme dočíst nejen vše podstatné o samotném rumu, ale také i to, kdo to byl Admiral George Brydges Rodney, po němž je rum pojmenován.
Základem pro výrobu rumů Admiral Rodney je melasa, která po fermentaci prochází přes destilační zařízení McMillan Coffey Still (column still). Zajímavostí je, že byť všechny vydané rumy Admiral Rodney pochází tedy pouze z tradičního dvousloupcového destilačního zařízení, mohou být v chuti plnější, než by se dalo předpokládat a to proto, že destilát se odebírá už ze spodních pater, konkrétně z 30. a 32. patra z celkových 45.
Destilát je následně stařen v sudech, dnes už nejen po bourbonu, ale také třeba po portském víně či irské whisky a během staření se tak rum může různě míchat. O výsledném složení rumu rozhoduje tedy až master blender a tím je nyní Deny Duplessis.
Rum nese jméno po britském admirálovi Sir George Brydges Rodneymu, jenž v dubnu roku 1782 porazil francouzskou flotilu vedenou admirálem Comte de Grasse v Bitvě u Svatých taktikou takzvanou Break the line, a tak překazil plány na dobytí Jamajky.
Dnes jsou rumy Admiral Rodney velice oblíbené, ale byly začátky tak slibné, jak by se zprvu zdálo?
Vlivem postupně končící výroby třtinového cukru na ostrově Svatá Lucie se v roce 1972 spojily dvě destilerie v jednu. Rodinná destilerie Dennery Distillers, kterou založil roku 1931 Denis Barnard u města Dennery, se přestěhovala do Roseau Bay, kde se sloučila s Roseau Bay Distillers a vznikla tak Saint Lucia Distillers (SLD). Už o tři roky později vzešel jeden z prvních dosud známých rumů, a to pod značkou Bounty Rum, jako takzvaný duch Svaté Lucie a byl určen primárně pro domácí trh. Netrvalo dlouho a padla myšlenka vytvořit první prémiový rum, který by prezentoval svatolucianský rum i mino ostrov. Při slučování destilerií bylo do nového sídla v Roseau Bay převezeno, krom různé technologie na výrobu rumu, i několik sudů s rumem. Z těchto starších zásob rumů vzešel roku 1981 první rum Admiral Rodney. Protože se ale setkal s velkým neúspěchem, tento pokus o první svatoluciánský prémiový rum selhal. Okolo roku 1990 přišel tedy druhý pokus, který už byl značně úspěšnější, šlo o směs rumů o stáří minimálně 8 let starých rumů a vyráběl se až do roku 2002.
Od roku 1992 se v Saint Lucia Distillers měnily různě vlastnické podíly. Pozitivním výsledkem bylo ale například získání destilačního zařízení typu pot still – John Doore1 a to v roce 1998 od trinidadské značky Angostura vyrábějící nejen rum, která vlastnila v té době 24.9% podílu SLD. Do té doby se rumy vyrábějí pouze přes jediné destilační zařízení v destilerii typu column still – McMillan Coffey Still, které bylo přestěhováno z Dennery do Roseau Bay okolo roku 1984 a dodnes z tohoto destilačního zařízení vychází značky rumů jako je například Bounty Rum, Denros a právě Admiral Rodney.
Pomocná ruka z Guyany.
Po vzejití nového rumu roku 1999 pod značkou Chairman’s Reserve, jenž je směsí rumů z nově nainstalovaného destilačního zařízení Pot Still a původního Column Still, si vedení destilérky začalo uvědomovat, že rum Admiral Rodney není dostatečně prémiovým rumem, a tak během roku 2002 prošel Admiral Rodney, po dlouhých takřka dvanácti letech, významnou proměnou. O tu významnou změnu se postaral pozvaný vysloužilý master blender z Guyany, který nejen že odstranil chyby v procesu filtrace, ale vytvořil novou směs rumů o stáří až 12 let. V této nové podobě se rum Admiral Rodney vyráběl dalších dlouhých téměř čtrnáct let.
Po sedmi letech temna, světlo na konci tunelu?
V roce 2005 byl prodán zbytek podílu SLD společnosti Clico, o dva roky později byl v květnu na destilérku spáchán ničivý žhářský útok a od roku 2009 je celá Saint Lucia Distillers v podstatě na prodej. Po dlouhých téměř sedmi letech nejistot, roku 2016, kupuje celou SLD francouzská společnost Groupe Bernard Hayot (GBH), která takřka okamžitě přes svou distribuční společnost Spiribam nejen, že mění celou strategii v oblasti marketingu, ale také rozšiřuje nabídku rumů. Protože GBH v té době už vlastní například značky rumu Rhum J.M. či značku Clément Rhum, obě sídlící na ostrově Martinik, zkušeně dostává rumy ze Svaté Lucie do podvědomí milovníkům rumů takřka po celém světě..
Admiral Rodney – Her Majestic Ships (HMS)
Od roku 2016 prochází tedy značka rumu Admiral Rodney další a asi tou největší změnou od svého prvního vydání. Nejen, že se kompletně změnil vzhled etikety či název samotného původního rumu, ale značka se rozšiřuje postupně o nové rumy. Zajímavostí je, že rumy Admiral Rodney jsou nově pojmenovávány po lodích, které se účastnily právě té slavné Bitvy u Svatých roku 1782, kde Admiral Rodney zvítězil nad francouzskou flotilou. A tak se můžeme setkat s názvy po lodích jako Royal Oak, Princessa, Formidable či dánské lodi Monarch.
Okolo roku 2018 rumy Admiral Rodney HMS Royal Oak a HMS Princessa prošly obměnou. Změnil se obsah samotných rumů a láhve dostaly nový špunt s elegantnějším vzhledem s poutavým pozlátkem.
Vedle běžně dostupných rumů Admiral Rodney můžeme objevit jak limitované série, tak dokonce i jedno plnění výhradně pro Dánsko.
Výběr rumů Admiral Rodney je tedy už opravdu pestrý a díky krásnému balení je vhodný i jako dárek pro všechny milovníky rumů.
Přehled vydaných rumů Admiral Rodney
Admiral Rodney Extra Old St. Lucia Rum – směs rumů o stáří minimálně 8 let
Admiral Rodney Extra Old St. Lucia Rum – směs rumů o stáří až 12 let starých
Admiral Rodney HMS Royal Oak – 7 až 12 let v sudech po bourbonu
Admiral Rodney HMS Royal Oak – 6 až 12 let v sudech po bourbonu
Admiral Rodney HMS Princessa – 5 až 9 let v sudech po bourbonu
Admiral Rodney HMS Princessa – 5 až 7 let v sudech po bourbonu a portském víně
Admiral Rodney HMS Formidable – 9 až 12 let v sudech po bourbonu
Admiral Rodney HMS Monarch – staření v sudech po bourbonu a po portském víně, určeno pro Dánský trh
Admiral Rodney Officer´s Releases N1 – 13 let v sudech po bourbonu plus 9 měsíců po portském víně, limitovaná edice
Admiral Rodney Officer´s Releases N2 – 11 let v sudech po bourbonu plus 9 měsíců po irské whisky Walsh Whiskey, limitovaná edice
Oficiálním dovozcem rumu značky Admiral Rodney do České republiky jsou Kratochvílovci
www.kratochvilovci.cz
Oficiální stránky značky rumu Admiral Rodney
www.admiralrodneyrum.com