Chairman's Rum

 

Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks se vyrábí na ostrově Svatá Lucie v jediné tamní destilerii Saint Lucia Distillers (SLD), která vznikla v roce 1972 sloučením dvou jediných tehdejších destilerií na ostrově. 

 

Saint Lucia Distillers

 

Značka Chairman’s Reserve Rum jako taková vznikla ale až v roce 1999 a založil ji tehdejší ředitel destilerie Laurie Barnard. Od ostatních značek svatoluciánských rumů, jako je například Admiral Rodney Rum, se odlišuje tím, že obsahuje rumy nejen z destilačního zařízení Coffey Column Still, ale i rumy z kotlíkového destilačního zařízení – Pot Still.

 

Fermentační místnost
Fermentační místnost

 

John Dore II
John Dore II

 

Základem pro rum Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks je melasa, která je po fermentaci destilována zvlášť na dvou typech destilačních zařízení – Coffey Column Still a Pot Still (John Dore II). Zajímavostí je, že z destilačního zařízení Coffey Column Still s 45 ti patry (plates) dokáží na Svaté Lucii vyrobit až tři odlišné rumy. Pro The Forgotten Casks jsou použity dva rumy a to z nižších pater (30 a 32). Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks je tedy směs tří rumů – dva z Coffey Column Still a jeden z Pot Still – John Dore Il. Rumy jsou pak uloženy do sudů po bourbonu. Stáří výsledné směsi rumů je pak 6 až 11 let. 

Opravdu zapomenuté sudy?

2. května v roce 2007 došlo v Saint Lucia Distillers k ničivému, zřejmě úmyslně založenému požáru. Byla zničena laboratoř, zázemí pro míchání rumů a administrativní budova se záznamy některé až 35 let staré. V důsledku zničení administrativní budovy se muselo řízení destilerie dočasně přesunout do skladu, kde byly uloženy sudy s rumem. A aby se tam vešli, bylo třeba nejen sudy s rumem Chairman’s Reserve Original Rum narychlo přemístit jinam. Roky po požáru trvalo, než se v destilerii opravily budovy a vše se vrátilo do původního stavu.

Až po dlouhých čtyřech letech, kdy se v tom onoho skladu začal dělat konečný pořádek, bylo objeveno několik zarovnaných sudů s rumem Chairman’s Reserve Original Rum, který v době požáru měl být už pomalu stáčen do lahví. Po zhodnocení těchto sudů sklepmistrem Cyrilem Mangalem byl ale rum na klasické označení jako Chairman’s Reserve Original už příliš zestárlý, nastala otázka, co s ním. A tak vedení destilerie jednoduše rozhodlo o samotném vydání. Problém s názvem tohoto vydání vyřešila americká marketingová společnost, která na požádání SLD pojmenovala tento rum jako The Forgotten Casks, česky Zapomenuté Sudy. 

 

Sudy

 

Úsměvné je, že dodnes sklepmistr Cyril Mangal oponuje, že na tyto sudy nezapomněl, jen se k nim přes zarovnané věci nemohl dostat.

Ať už je pravda jakákoliv, Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks se setkal s takovým úspěchem, že se svatoluciánská destilerie rozhodla pokračovat tento rum dál vyrábět.

Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks je tak vlastně zestárlejší verze už tak oblíbeného rumu Chairman’s Reserve Original Rum.

Už na pohled je ve skleničce oproti mladší verzi tmavší, na nose je jemnější, příjemně dřevitější s tabákem a lehkým náznakem tropického ovocem v pozadí.

Profil chuti rumu je jemný, zakouřenější a velice příjemně sušší. V závěru můžeme cítit náznaky po tmavé čokoládě a tabáku. 

Chairman’s Reserve Rum The Forgotten Casks bysme díky jeho celkové jemnosti a snadnému upíjení doporučili těm, co by se rádi posunuli ze světa sladších rumů zas o kousek dál. Cena byla v roce 2022 okolo 1100 Kč, a při troše štěstí se dá pořídit i v pěkném velkém balení se dvěma skleničkami s logem Chairman’s Reserve Rum, takže vhodné i jako dárek, který znalce určitě neurazí a začátečníka osvětí.

 

Sudy venku

 

Země: Svatá Lucie
Destilerie: Saint Lucia Distillers
Destilováno z: Melasa
Destilace: Pot Still x Column Still
Sudy: ex-Bourbon
Věk: 6 – 11
Síla: 40 %
První vydání: 2011
Nedoslazovaný
Doporučení pro: nenáročné či začínající objevitele světa rumů

 

Oficiálním dovozcem rumu značky Chairman’s Reserve Rum do České republiky jsou Kratochvílovci
www.kratochvilovci.cz

 

Oficiální stránky značky rumu Chairman’s Reserve Rum

www.chairmansreserverum.com

 

Oficiální stránky destilérie Saint Lucia Distillers

www.stluciadistillers.com