Chairman's reserve

 

Chairman’s Reserve Rum Original je u nás asi tím nejznámějším rumem z ostrova Svatá Lucie a nyní zároveň i vlajkovou lodí celé svatoluciánské značky Chairman’s Reserve Rum. V roce 1972 sloučením dvou destilérek na Svaté Lucii vznikla jediná destilerie, a to Saint Lucia Distillery jejímž předsedou se později stal Laurie Barnard. A byl to právě on, samotný syn zakladatele tehdejší destilerie Dennery Distillery, pod jeho taktovkou se roku 1999 Chairman’s Rum Reserve Original zrodil, jakožto výsledek honbou za vytvořením něčeho zcela odlišného v tehdejším světě rumu.

Díky velkému logu značky Chairman’s Reserve Rum na etiketě láhve oválného tvaru je už z dálky patrné, o jaký rum se tedy jedná. V logu je také obsažena kresba dvou pahorků – jsou to vrcholky vulkanického původu Pitons, jeden ze symbolů Svaté Lucie. Chairman’s Reserve Rum Original je postupem výroby nejpodobnější spíše Bajan rumu z ostrova Barbados, přesto je v chuti čímsi odlišný.

Vstupní surovinou při výrobě Chairman’s Reserve Rum Original je melasa, což je vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny. Fermentovaná melasa dále prochází destilací, v tomto případě zvlášť na dvou typech destilačních zařízení: Pot Still a Column Still. Takto vyrobené rumy se nechají odděleně zrát v sudech po bourbonu. Po té správné době jsou smíchány a výsledná směs opět na několik měsíců uložena zpět do sudu.

Chairman’s Reserve Rum Original je tedy směsí melasových rumů z destilačních zařízení Pot Still a Column Still o průměrném stáří pěti let.

A jaký tedy rum je?

Pouhým čichem se dá rozpoznat, že se jedná o mladší rum, a to s lehkými náznaky dřevěného sudu, lesního medu, vanilky a pomerančové kůry  později přecházející do tropického ovoce s následnou tečkou v podobě kouřového nádechu. 

Jeho chuť je z počátku přísnější, sušší, ne však nepříjemná, tak jako třeba u jiných mladších rumů. Po polknutí se už jen rozvíjí příjemná chuť, která nám celkový dojem tohoto rumu již ničím nekazí. Za okamžik naše chuťové pohárky ovládne hřejivý pocit, skýtající povlak semiše s nádechem jehličí a s dozvukem grepu. A to celé nás láká si dát další doušek a znova přechutnat.

Při jeho současné ceně (okolo 600 Kč v roce 2021) a způsobu výroby ho řadíme do skupiny top cena/výkon. Chairman’s Reserve Rum Original doporučujeme například těm, co mají raději nedoslazované rumy, například stylu Barbados.  A pokud se k tomuto rumu přistoupí správně, věříme, že ho zvládnou i rumaři – začátečníci. Je to rum, který si na nic nehraje a je prostě svůj, bez ohledu na okolí. Osobně ho máme velice rádi nejen pro každou příležitost, ale i jako ukázku právě něčeho odlišného, už v tak rozmanitém světě rumů.

 

Země: Svatá Lucie
Destilerie: Saint Lucia Distillery LTD
Zakladatel: Laurie Barnard
Uvedení: 1999
Destilováno z: Melasa
Destilace: Pot Still X Column Still
Sudy: ex-Bourbon
Věk: průměrně 5 let
Síla: 40 %
Nedoslazovaný